# PM7232S-1R0M-RC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PM7232S-1R0M-RC
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pm7232s-1r0m-rc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pm7232s-1r0m-rc#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/M8/49/8D/M8498DKR-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 15A
- **Current Rating (Amps):** 11 A
- **DC Resistance (DCR):** 10mOhm Max
- **Height:** 0.126" (3.20mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Material:** Iron
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
- **Tolerance:** ±20%