# PM628S-180-RC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PM628S-180-RC
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pm628s-180-rc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pm628s-180-rc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.1A
- **Current Rating (Amps):** 1.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 85mOhm Max
- **Frequency:** 21MHz
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 18 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 9 @ 2.52MHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
- **Tolerance:** ±30%