# PM5433.622NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PM5433.622NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pm5433-622nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pm5433-622nlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 23 A
- **DC Resistance (DCR):** 6.5mOhm Max
- **Height:** 0.315" (8.00mm)
- **Inductance:** 6.2 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.650" L x 0.610" W (16.50mm x 15.50mm)
- **Tolerance:** ±20%