# PM5432.472NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PM5432.472NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pm5432-472nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pm5432-472nlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 10.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 14.4mOhm Max
- **Frequency:** 21MHz
- **Height:** 0.236" (6.00mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.268" L x 0.260" W (6.80mm x 6.60mm)
- **Tolerance:** ±20%