# PM5430.682NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PM5430.682NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pm5430-682nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pm5430-682nlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 3.9 A
- **DC Resistance (DCR):** 74.1mOhm Max
- **Frequency:** 29MHz
- **Height:** 0.122" (3.10mm)
- **Inductance:** 6.8 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
- **Supplier Device Package:** SMD
- **Tolerance:** ±20%