# PM5022S-101M-RC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PM5022S-101M-RC
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pm5022s-101m-rc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pm5022s-101m-rc#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/PM/50/22/PM5022S-330M-RCDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2.6A
- **Current Rating (Amps):** 1.3 A
- **DC Resistance (DCR):** 270mOhm
- **Frequency:** 4.6MHz
- **Height:** 0.280" (7.10mm)
- **Inductance:** 100 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 40 @ 796kHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.720" L x 0.551" W (18.30mm x 14.00mm)
- **Tolerance:** ±20%