# PM5022-102M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PM5022-102M
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pm5022-102m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pm5022-102m#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/M8/60/4D/M8604DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/M8/60/4D/M8604DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1A
- **Current Rating (Amps):** 500 mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.8Ohm
- **Height:** 0.272" (6.90mm)
- **Inductance:** 1 mH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.720" L x 0.551" W (18.30mm x 14.00mm)
- **Tolerance:** Â±20%