# PM500-18B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PM500-18B
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pm500-18b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pm500-18b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 10.42 A
- **Efficiency:** 91%
- **Features:** DC Input Capable, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C
- **Power (Watts):** 400W (500W Forced Air)
- **Size:** 5.50" L x 0.05" W x 1.68" H (139.7mm x 1.2mm x 42.7mm)
- **Standard Number:** 60601-1; 60950-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 90 ~ 264 VAC