# PM5-A17W28V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PM5-A17W28V
- **Manufacturer:** Bivar Inc.
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Panel Indicators, Pilot Lights
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pm5-a17w28v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pm5-a17w28v#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/98/34/11983405-492-1379-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 20mA
- **Ingress Protection:** IP67
- **Lamp Color:** White
- **Lens Color:** White
- **Lens Size:** 10.20mm Dia
- **Lens Style:** Round with Flat Top
- **Lens Transparency:** Fresnel
- **Millicandela Rating:** 1200mcd
- **Panel Cutout Dimensions:** 0.50" (12.70mm)
- **Panel Cutout Shape:** Round
- **Ratings:** AC/DC
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
- **Type:** LED
- **Viewing Angle:** 120°
- **Voltage:** 12V ~ 28V