# PM4345.103NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PM4345.103NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pm4345-103nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pm4345-103nlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3.4A
- **Current Rating (Amps):** 2.3 A
- **DC Resistance (DCR):** 199mOhm Max
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.236" L x 0.213" W (6.00mm x 5.40mm)
- **Tolerance:** ±20%