# PM4344.333NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PM4344.333NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pm4344-333nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pm4344-333nlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 15A
- **Current Rating (Amps):** 10.7 A
- **DC Resistance (DCR):** 44mOhm Max
- **Height:** 0.276" (7.00mm)
- **Inductance:** 33 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.697" L x 0.677" W (17.70mm x 17.20mm)
- **Tolerance:** ±20%