# PM4343.153NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PM4343.153NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pm4343-153nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pm4343-153nlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 12.5A
- **Current Rating (Amps):** 9 A
- **DC Resistance (DCR):** 28mOhm Max
- **Height:** 0.256" (6.50mm)
- **Inductance:** 15 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.551" L x 0.504" W (14.00mm x 12.80mm)
- **Tolerance:** ±20%