# PM4341.332NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PM4341.332NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pm4341-332nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pm4341-332nlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 13.5A
- **Current Rating (Amps):** 6 A
- **DC Resistance (DCR):** 30mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 3.3 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.299" L x 0.272" W (7.60mm x 6.90mm)
- **Tolerance:** ±20%