# PM43-3R3M-RC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PM43-3R3M-RC
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pm43-3r3m-rc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pm43-3r3m-rc#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/M8/50/3D/M8503DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/M8/50/3D/M8503DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3A
- **Current Rating (Amps):** 2.15 A
- **DC Resistance (DCR):** 58mOhm Max
- **Frequency:** 65MHz
- **Height:** 0.138" (3.50mm)
- **Inductance:** 3.3 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 28 @ 7.96MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
- **Tolerance:** ±20%