# PM42L-048-HHC9
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PM42L-048-HHC9
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Motors, Actuators, Solenoids and Drivers
- **Subcategory:** Stepper Motors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pm42l-048-hhc9
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pm42l-048-hhc9#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/17/87/11178781-P14343-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Resistance:** 7 Ω
- **Coil Type:** Bipolar
- **Current Rating (Amps):** 600 mA
- **Diameter:** 0.118" (3.00mm)
- **Features:** Round Shaft
- **Length:** 0.472" (12.00mm)
- **Mounting Hole Spacing:** 1.950" (49.48mm)
- **Size:** Round - 1.650" Dia (42.00mm)
- **Step Angle:** 7.5°
- **Steps per Revolution:** 48
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Torque:** 17.6 / 124
- **Type:** Permanent Magnet
- **Voltage:** 24VDC