# PM428S-1R8-RC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PM428S-1R8-RC
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pm428s-1r8-rc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pm428s-1r8-rc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2.2A
- **Current Rating (Amps):** 2.7 A
- **DC Resistance (DCR):** 25mOhm Max
- **Frequency:** 146MHz
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 1.8 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 9.18 @ 7.96MHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
- **Tolerance:** ±30%