# PM3602-15-RC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PM3602-15-RC
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Arrays, Signal Transformers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pm3602-15-rc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pm3602-15-rc#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/M1/01/37/M10137DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/M1/01/37/M10137DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating:** 730 mA
- **DC Resistance (DCR):** 63mOhm Max
- **Height:** 0.225" (5.72mm)
- **Inductance:** 15 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Coils:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.452" L x 0.354" W (11.48mm x 8.99mm)
- **Tolerance:** ±20%