# PM3340-102M-RC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PM3340-102M-RC
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pm3340-102m-rc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pm3340-102m-rc#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/M9/73/2C/M9732CT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 800mA
- **Current Rating (Amps):** 100 mA
- **DC Resistance (DCR):** 2Ohm Max
- **Height:** 0.453" (11.50mm)
- **Inductance:** 1 mH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.512" L x 0.402" W (13.00mm x 10.20mm)
- **Tolerance:** Â±20%