# PM3308-102M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PM3308-102M
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pm3308-102m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pm3308-102m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/M9/71/9C/M9719CT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 100mA
- **Current Rating (Amps):** 50 mA
- **DC Resistance (DCR):** 8.4Ohm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 1 mH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
- **Tolerance:** Â±20%