# PM32-100M-RC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PM32-100M-RC
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pm32-100m-rc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pm32-100m-rc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 900mA
- **Current Rating (Amps):** 800 mA
- **DC Resistance (DCR):** 250mOhm Max
- **Frequency:** 34MHz
- **Height:** 0.110" (2.80mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 18 @ 2.52MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm)
- **Tolerance:** ±20%