# PM2206.681NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PM2206.681NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pm2206-681nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pm2206-681nlt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/41/553-4140-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 25A
- **Current Rating (Amps):** 13 A
- **DC Resistance (DCR):** 9.2mOhm Max
- **Height:** 0.081" (2.05mm)
- **Inductance:** 680 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.307" L x 0.299" W (7.80mm x 7.60mm)
- **Supplier Device Package:** SMD
- **Tolerance:** ±20%