# PM113-318.75M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PM113-318.75M
- **Manufacturer:** Connor Winfield
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pm113-318-75m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pm113-318-75m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/74/22/93/7422931-CW672-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 95mA
- **Frequency:** 318.75 MHz
- **Frequency Stability:** ±25ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.069" (1.75mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C
- **Output:** LVPECL
- **Size:** 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V