# PM-500A090
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PM-500A090
- **Manufacturer:** Kaga Electronics USA
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pm-500a090
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pm-500a090#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/10/65/12106502-62-1201-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 500mA
- **Efficiency:** 95%
- **Features:** OTP, SCP
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.46" L x 0.30" W x 0.40" H (11.6mm x 7.6mm x 10.2mm)
- **Type:** Linear Regulator Replacement
- **Voltage:** 11V