# PLZ12A-G3/H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PLZ12A-G3/H
- **Manufacturer:** Vishay General Semiconductor - Diodes Division
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/plz12a-g3-h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/plz12a-g3-h#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/PL/Z4/V3/PLZ4V3A-G3_HGIDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 200 nA @ 9 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 12 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C
- **Power:** 500 mW
- **Supplier Device Package:** DO-219AC (microSMF)
- **Tolerance:** ±3%
- **Voltage:** 900 mV @ 10 mA