# PLY17BS1721R5B2B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PLY17BS1721R5B2B
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ply17bs1721r5b2b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ply17bs1721r5b2b#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/99/20/8699202-490-12825-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 1.5A
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.512" (13.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 60°C
- **Size:** 0.965" L x 0.886" W (24.50mm x 22.50mm)
- **Voltage Rating:** 250V