# PLV-300S024
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PLV-300S024
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/plv-300s024
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/plv-300s024#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/82/46/12824653-Q691-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cULus
- **Current:** 12.5A
- **Efficiency:** 93%
- **Features:** OCP, OTP, OVP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -35°C ~ 70°C
- **Power (Watts):** 300 W
- **Ratings:** IP67
- **Size:** 10.24" L x 3.86" W x 1.75" H (260.0mm x 98.0mm x 44.5mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Voltage
- **Voltage:** 90VAC