# PLV-040S024
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PLV-040S024
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/plv-040s024
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/plv-040s024#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cULus
- **Current:** 1.5A
- **Efficiency:** 86%
- **Features:** OCP, OTP, OVP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 50°C
- **Power (Watts):** 40 W
- **Ratings:** IP65
- **Size:** 3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Voltage
- **Voltage:** 90VAC