# PLV-035S024
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PLV-035S024
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/plv-035s024
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/plv-035s024#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/82/46/12824642-Q680-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cULus
- **Current:** 1.46A
- **Efficiency:** 85%
- **Features:** OCP, OTP, OVP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 50°C
- **Power (Watts):** 35 W
- **Ratings:** IP67
- **Size:** 7.83" L x 1.67" W x 1.34" H (199.0mm x 42.5mm x 34.0mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Voltage
- **Voltage:** 90VAC