# PLTE757M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PLTE757M
- **Manufacturer:** PCTEL, Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/plte757m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/plte757m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Panel
- **Applications:** 2G, 3G, 5G, Cellular, LTE
- **Frequency (Center:** 772.5MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 757MHz ~ 788MHz
- **Gain:** 9dBi
- **Height (Max):** 4.402" (111.80mm)
- **Ingress Protection:** IP67
- **Mounting Type:** Pole Mount, Wall Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 50 W