# PLT64/50/5-3C90
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PLT64/50/5-3C90
- **Manufacturer:** Ferroxcube
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/plt64-50-5-3c90
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/plt64-50-5-3c90#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** PLT
- **Finish:** Uncoated
- **Height:** 0.200" (5.08mm)
- **Length:** 2.520" (64.00mm)
- **Material:** 3C90
- **Supplier Device Package:** PLT 64 x 50 x 5
- **Width:** 0.228" (5.80mm)