# PLT2.5H-L0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PLT2.5H-L0
- **Manufacturer:** Panduit Corporation
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Ties and Zip Ties
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/plt2-5h-l0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/plt2-5h-l0#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/30/56/1330561-298-1039-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Bundle Diameter:** 2.50" (63.50mm)
- **Color:** Black
- **Features:** Weather Resistant
- **Length:** 9.75"
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Tensile Strength:** 120 lbs (54.43 kg)
- **Width:** 0.300" (7.62mm)