# PLT14/5/1.5/S-4F1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PLT14/5/1.5/S-4F1
- **Manufacturer:** Ferroxcube
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/plt14-5-1-5-s-4f1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/plt14-5-1-5-s-4f1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** E
- **Finish:** Uncoated
- **Height:** 0.138" (3.50mm)
- **Length:** 0.551" (14.00mm)
- **Supplier Device Package:** PLT 14 x 5 x 1.5
- **Width:** 0.197" (5.00mm)