# PLT10HH401100PNL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PLT10HH401100PNL
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/plt10hh401100pnl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/plt10hh401100pnl#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/0-/77/490-7736-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/0-/11/490-11859-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 10A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 4.1mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.370" (9.40mm)
- **Impedance @ Frequency:** 400 Ω @ 10 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.508" L x 0.358" W (12.90mm x 9.10mm)
- **Voltage Rating:** 100V