# PLS150020010
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PLS150020010
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pls150020010
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pls150020010#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10 A
- **Features:** Remote Sense
- **Mounting Type:** Rack Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Power (Watts):** 1500W
- **Size:** 18.90" L x 15.79" W x 1.73" H (480.0mm x 401.0mm x 44.0mm)
- **Standard Number:** 60950-1; 62368-1
- **Type:** Enclosed, Conformal Coated
- **Voltage:** 90 ~ 265 VAC