# PLF-12D2-10A-Q-R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PLF-12D2-10A-Q-R
- **Manufacturer:** Adam Technologies Inc
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Power Line Filter Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/plf-12d2-10a-q-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/plf-12d2-10a-q-r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cURus
- **Configuration:** Single Stage
- **Current:** 10 A
- **Filter Type:** Single Phase
- **Frequency:** 50 ~ 60Hz
- **Inductance:** 1.2mH
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Termination Style:** Quick Connect
- **Voltage:** 115V, 250V