# PLC-075S035
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PLC-075S035
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/plc-075s035
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/plc-075s035#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/82/46/12824639-Q677-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CB, cULus
- **Current:** 350mA
- **Efficiency:** 92%
- **Features:** OTP, OVP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -35°C ~ 70°C
- **Power (Watts):** 75 W
- **Ratings:** IP67
- **Size:** 7.30" L x 2.66" W x 1.46" H (185.5mm x 67.5mm x 37.0mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 90VAC