# PLC-025S140D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PLC-025S140D
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/plc-025s140d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/plc-025s140d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cULus
- **Current:** 1.4A
- **Dimming:** Analog
- **Efficiency:** 81%
- **Features:** OTP, OVP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 50°C
- **Power (Watts):** 25 W
- **Ratings:** IP65
- **Size:** 3.15" L x 3.07" W x 1.06" H (80.0mm x 78.0mm x 27.0mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 90VAC