# PLA/1.75MM/BLACK/10KG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PLA/1.75MM/BLACK/10KG
- **Manufacturer:** PUSH PLASTIC
- **Category:** Prototyping, Fabrication Products
- **Subcategory:** 3D Printing Materials
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pla-1-75mm-black-10kg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pla-1-75mm-black-10kg#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/83/07/12830752-3957-PLA_2.85MM_BLACK_1KG-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Filament Diameter:** 0.070" (1.75mm)
- **Filament Material:** PLA (Polylactide)
- **Operating Temperature:** 205°C ~ 225°C