# PL9511NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PL9511NLT
- **Manufacturer:** INRCORE
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pl9511nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pl9511nlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 950mA
- **Current Rating (Amps):** 950 mA
- **DC Resistance (DCR):** 119mOhm Max
- **Height:** 0.122" (3.10mm)
- **Inductance:** 22 ÂµH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 130°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
- **Tolerance:** Â±20%