# PL9201NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PL9201NLT
- **Manufacturer:** INRCORE
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pl9201nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pl9201nlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 11A
- **Current Rating (Amps):** 8.7 A
- **DC Resistance (DCR):** 5.7mOhm Max
- **Height:** 0.201" (5.10mm)
- **Inductance:** 1 ÂµH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 130°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.413" L x 0.413" W (10.50mm x 10.50mm)
- **Tolerance:** Â±30%