# PL-1-3-1016
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PL-1-3-1016
- **Manufacturer:** Wakefield-Vette
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Pads, Sheets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pl-1-3-1016
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pl-1-3-1016#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/76/89/8676898-345-1509-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Tacky - Both Sides
- **Color:** Green
- **Material:** Silicone Elastomer
- **Outline:** 101.60mm x 101.60mm
- **Shape:** Square
- **Thermal Conductivity:** 3.0W/m-K
- **Thickness:** 0.0390" (0.991mm)