# PL-05-3-254-H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PL-05-3-254-H
- **Manufacturer:** Wakefield-Vette
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Pads, Sheets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pl-05-3-254-h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pl-05-3-254-h#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/76/89/8676898-345-1509-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Tacky - One Side
- **Color:** Green
- **Material:** Silicone Elastomer
- **Outline:** 25.40mm x 25.40mm
- **Shape:** Square
- **Thermal Conductivity:** 3.0W/m-K
- **Thickness:** 0.0197" (0.500mm)