# PKT-MEZDPD4506A-8503
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PKT-MEZDPD4506A-8503
- **Manufacturer:** Monolithic Power Systems
- **Category:** Development Boards, Kits, Programmers
- **Subcategory:** Evaluation Boards - DCDC & ACDC (Off-Line) SMPS
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pkt-mezdpd4506a-8503
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pkt-mezdpd4506a-8503#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Board Type:** Fully Populated
- **Current:** 6A
- **Main Purpose:** DC/DC, Step Down
- **Outputs and Type:** 1, Non-Isolated
- **Regulator Topology:** Buck
- **Supplied Contents:** Board(s), Cable(s), Accessories
- **Utilized IC:** mEZDPD4506A-8503
- **Voltage:** 4V ~ 45V