# PKM50W-1400-55-NN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PKM50W-1400-55-NN
- **Manufacturer:** ERP Power, LLC
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pkm50w-1400-55-nn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pkm50w-1400-55-nn#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cUL, UL
- **Current:** 1.4A
- **Dimming:** Analog
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** OCP, OTP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 50°C
- **Power (Watts):** 50 W
- **Ratings:** IP20, NEMA 410
- **Size:** 4.19" L x 2.37" W x 1.00" H (106.4mm x 60.2mm x 25.4mm)
- **Standard Number:** 60950-1; UL 8750
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 90VAC