# PKB65W-1800-55-TD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PKB65W-1800-55-TD
- **Manufacturer:** ERP Power, LLC
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pkb65w-1800-55-td
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pkb65w-1800-55-td#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cUL, UL
- **Current:** 1.8A
- **Dimming:** Analog
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** OCP, OTP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 50°C
- **Power (Watts):** 65 W
- **Ratings:** IP20, NEMA 410
- **Size:** 10.12" L x 1.16" W x 0.99" H (257.0mm x 29.5mm x 25.1mm)
- **Termination Style:** Terminal Block
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 120VAC