# PK30X256VLQ100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PK30X256VLQ100
- **Manufacturer:** NXP Semiconductors
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pk30x256vlq100-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pk30x256vlq100-2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** CANbus, EBI/EMI, I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** ARM® Cortex®-M4
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 31x16b; D/A 2x12b
- **EEPROM Size:** 4K x 8
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 102
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** DMA, I²S, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 256KB (256K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 64K x 8
- **Speed:** 100MHz
- **Supplier Device Package:** 144-LQFP (20x20)
- **Voltage:** 1.71V ~ 3.6V