# PJD85N03-AU_L2_000A1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PJD85N03-AU_L2_000A1
- **Manufacturer:** PANJIT
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pjd85n03-au-l2-000a1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pjd85n03-au-l2-000a1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 16A (Ta), 85A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 30 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 4.5V, 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 23 nC @ 4.5 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 2436 pF @ 25 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 2W (Ta), 58W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 3.8mOhm @ 20A, 10V
- **Supplier Device Package:** TO-252
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 2.5V @ 250µA