# PJ-036BH-SMT-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PJ-036BH-SMT-TR
- **Manufacturer:** CUI Devices
- **Category:** Barrel Connectors
- **Subcategory:** Power Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pj-036bh-smt-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pj-036bh-smt-tr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/CP/-0/36/CP-036BHPJDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actual Diameter:** 0.098" (2.50mm ID), 0.248" (6.30mm OD)
- **Connector Type:** Jack
- **Current Rating (Amps):** 5 A
- **Gender:** Male
- **Industry Recognized Mating Diameter:** 2.50mm ID (0.098"), 5.50mm OD (0.217")
- **Internal Switch(s):** Single Switch, Normally Closed
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mating Length:** 0.360" (9.15mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount, Right Angle
- **Number of Positions:** 2 Conductors, 3 Contacts
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Termination:** Solder
- **Voltage:** 24VDC