# PJ-035-SMT-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PJ-035-SMT-TR
- **Manufacturer:** CUI Devices
- **Category:** Barrel Connectors
- **Subcategory:** Power Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pj-035-smt-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pj-035-smt-tr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/CP/-0/35/CP-035PJDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actual Diameter:** 0.039" (1.00mm ID), 0.150" (3.80mm OD)
- **Connector Type:** Jack
- **Current Rating (Amps):** 2 A
- **Features:** Board Guide
- **Gender:** Male
- **Industry Recognized Mating Diameter:** 1.00mm ID (0.039"), 3.50mm OD (0.138")
- **Internal Switch(s):** Does Not Contain Switch
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mating Length:** 0.287" (7.30mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount, Right Angle
- **Number of Positions:** 3 Conductors, 3 Contacts
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Shielding:** Shielded
- **Termination:** Solder
- **Voltage:** 24VDC