# PIM60.121
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PIM60.121
- **Manufacturer:** PULS, LP
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** Industrial, DIN Rail Power Supplies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pim60-121
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pim60-121#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **AC Voltage:** 90 ~ 264 VAC
- **Applications:** ITE (Commercial), Laboratory
- **Approval Agency:** CB, CE, cULus, EAC
- **Current:** 5A
- **Efficiency:** 90.7%
- **Features:** Adjustable Output, PFC, Universal Input
- **Input Type:** AC
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 60W
- **Size:** 3.58" L x 1.42" W x 3.54" H (91.0mm x 36.0mm x 90.0mm)
- **Standard Number:** 61010-1; 62368-1
- **Voltage:** 12V